• pvczehkesh
 • لوله زهکش :سیستم آبیاری و زهکشی مخصوصا در این دوره از زمان که بحث توسعه پایدار در سطح گیتی عنوان شده ودر ایران ما نیز در راستای به خود کفا رسیدن کشاورزی مطرح است، امری واجب و روشن می باشد.

  رسیدن به خود کفا رسیدن در صنعت کشاورزی فقط از راه افزایش سطح زیر کشت امکان پذیر نیست و جهت دستیابی به این هدف افزایش راندمان کشت نیز مهم می باشد.

   

  اجراکردن شبکه های زهکشی در صورتی که سایر عوامل تولید در وضعیت مطلوبی باشند، به این هدف کمک قابل توجهی می نماید. لازم به ذکر است اکتفاء به زهکشی بدون در راندمان بالای خوبی باشند با در نظر گرفتن سایر قسمتهای تولید و اهمیت ندادن به کمبود ها ، نقصها و معایب ، با کار گذاشتن چند تمبوشه در خاک حل نمی گردد.

   

  بنابراین اجرا کردن سیستم زهکشی مواقعی مؤثر خواهد بود که، قسمتی از یک طرح توسعه کشاورز ی و یا توسعه اقتصادی باشد.

  زه کش حدود 9000 سال پیش در بین النهرین آغاز شد، ولی به روش امروزی در سال 1810 در انگلستان اغاز شد و در نهایت به تمام اروپا انتقال یافت.

  استفاده از لوله های زه کش کاروگیت برای جمع آوری آبهای سطحی به دلیل طراحی خاص آن که مقاومت استاتیکی ودینامیگی بالاتری در برابر شوک جریانهای آب دارند در حال گسترش است.

  این سیستم بر طبق استانداردخاصی طراحی شده است و طبق مستندات قابلیت تحمل پر شدن لوله تا حجم 70درصد را دارااست.برای استفاده از زه کش شبکه ای در ابتدا از لوله های سایز پایین طبق براورد کارشناسان استفاده میشود و قبل از ریزش آب به کلکتور قطر لوله ممکن است افزایش یابد.

  در زمان نصب و کارگذاری لوله زه کش شبکه عوامل زیر را باید مد نظر داشته باشیم :

  1 نصب

  2 راه اندازی

  3 خصوصیات خاک

  4 ریخت شناسی

  5 موقعیت شناسی

  6 حفر ترانشه با توجه به ابعاد مورد در خواست و شیب

  7 ریخته گری بستر بتنی در گودال

  لوه زهکش ازنوع خرطومی و از جنس پلیمر در قطرهای 200 م م – 160 م م – 125 م م – 110 م م تولید میشود.این نوع لوله ها جهت غلاف کابلهای برق ، پروژه های آبیاری و زه کشی مورد استفاده قرار میگیرند.لوله های زه کشی را میتوان با پوششی از الیاف مخصوص تولید نمود که در کنترل فرسایش خاک بسیار کابرد دارند.

  مزایای لوله های زه کشی

  1 عمر بسیار طولانی نسبت به لوله های سیمانی و سفالی

  2 سبک بودن

  3سهولت و سرعت بالاجهت نصب و اجرای پروژه

  4مقاوم در برابر اسیدها وبازها

  توضیحات

  لوله های زه کش تولیدی به صورت کلاف عرضه میشوند.

  لوله ها در 4 نوع ساده،تمام مشبک،نیمه مشبک و الیاف دار تولید میشوند.

  جهت استفاده بهینه از لوله ها میبایست کانالی به اندازه دو برابر قطر لوله ایجاد شده و از سه نوع سنگ دانه ریز ، درشت متوسط جهت زیر و اطراف لوله در نطر گرفته شود.

  حداقل شیب در نظر گرفته شده 35 تا 45 درصد میباشد.