لوله پلیکا

pipe Tehran co

لوله پلیکا چیست؟

لوله پلیکا سومین پلیمر مصنوعی پرکاربرد، با نرخ 40 میلیون تن در سال در سراسر جهان ساخته و استفاده می شود. کاربرد اصلی آن به عنوان مجرای آب در زمینه های مختلف است.

این لوله از چه چیزی ساخته شده است که آن را به یک محصول محبوب جهانی تبدیل می کند؟

ماده خام مورد استفاده در آن پلی وینیل کلرید است که بسیاری از خواص فیزیکی و شیمیایی مفید آن را به گزینه ای ایده آل برای یک کانال ایمن و مقرون به صرفه در طیفی از کاربردهای زیرساختی تبدیل می کند که مهمترین آنها تامین آب است. لوله پلیکا  از اولین لوله های مورد استفاده در صنعت ساختمان بوده است و بسیاری از لوله های مصرفی در داخل ساختمان ها از این آلیاژ بوده است .

این لوله در حالت طبیعی، سفت و شکننده است. اما وقتی با افزودنی هایی مانند نرم کننده ها ترکیب شود، انعطاف پذیرتر و چکش خوارتر می شود.

پلیکا که  PVCمخفف شده عبارت POLICHLOREETHYLENE به معنای پلی وینیل کلراید می باشد که آلیاژ قالب لوله های پلیکا رایج در بازار می باشد .

لیست قیمت و ابعاد لوله پلیکا

شاخه ۶ متری
ابعاد (mm)وزن (kg)قیمت (تومان)
۳*۶۳۴.۸۹۰،۰۰۰
۴.۷*۶۳ ۷.۲۱۳۰،۰۰۰
۳*۷۵۵،۶۱۰۱،۰۰۰
۱.۸ *۹۰ ۴.۳۷۷،۵۰۰
۳*۹۰ ۶.۳۱۱۴،۰۰۰
۴.۳ *۹۰۹.۹۱۸۰،۰۰۰
۲.۲ *۱۱۰۶.۴۱۱۶،۰۰۰
۳.۲*۱۱۰۹.۱۱۶۴،۰۰۰
۵*۱۱۰۱۴.۳۲۶۰،۰۰۰
۲،۵*۱۲۵۸.۲۱۴۸،۰۰۰
۳.۲*۱۲۵۱۱.۶۲۱۰.۰۰۰
۳.۷*۱۲۵۱۲.۲۲۲۰،۰۰۰
۳،۲*۱۶۰۱۳،۳۲۴۰،۰۰۰
۴*۱۶۰۱۹۳۴۶،۰۰۰
۴*۲۰۰۲۰.۵۳۷۳،۰۰۰
۴.۹*۲۰۰۲۷۴۹۰،۰۰۰
۴،۹*۲۵۰۳۰.۵۵۵۵،۰۰۰
۶.۲*۲۵۰۴۲۷۶۵،۰۰۰
   

آیا لوله پلیکا همان لوله U_PVC است؟

بیایید تفاوت های لوله های UPVC و پلیکا را بررسی کنیم. لوله پلیکا همان PVC سخت شده، یا UPVC است. از آنجایی که نام برند نخستین تولید کننده لوله های UPVC در ایران پلیکا بود، این لوله ها پس از آن به این نام شناخته شدند.
این دو لوله از مواد مشابهی تولید می‌شوند. پلی وینیل کلراید بعد از ذوب شدن، قالب گیری می‌شود تا به لوله تبدیل شود. مهم‌ترین تفاوت لوله pvc و upvc این است که لوله یو پی وی سی در ساختار خود ماده‌ای به نام فتالات دارد که باعث می‌شود این نوع لوله برای استفاده به عنوان لوله انتقال آب بسیار مناسب باشند.

لوله UPVC بیشتر برای لوله های آب مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا دارای دیواره های داخلی صاف است که اجازه می دهد آب به طور پیوسته با کمترین تلاطم جریان یابد.

هر دو لوله یو پی وی سی و پلیکا غیر قابل تجزیه هستند. با این حال، لوله‌های UPVC قابل بازیافت هستند و می‌توانند در دماهای بسیار بالا به اقلام جدید تبدیل شوند.

موارد مصرف لوله پلیکا چیست؟

مهمترین استفاده این لوله در موارد زیر می باشد:

استفاده از این لوله ها در کشاورزی

استفاده در انتقال کابل‌های برق و مخابرات

استفاده در شبکه‌های آب‌رسانی شهری و روستایی

استفاده در صنعت ساختمان‌سازی

و برخی دیگر  از کاربردهای آن در عایق های الکتریکی، لوله های پزشکی، کفپوش، مبلمان، علائم و به عنوان جایگزینی برای لاستیک است. اما بیشترین کاربرد آن در ساخت لوله هایی است که در آبرسانی، لوله کشی و آبیاری کاربرد دارند.

طول لوله پلیکا چند متر است؟

انواع لوله های پلیکا در شاخه 6 متری تولید و عرضه می گردند .

مزیت های لوله پلیکا

این لوله ها دارای مزیت های زیر می باشد

مقاومت در برابر خوردگی

لوله های پلیکا انتخاب خوبی برای انتقال آب و برق در بخش های مختلف هستند. مقاومت بالای آنها در برابر گرما و خوردگی از عوامل اصلی استفاده گسترده آنها است. به دلیل سطح صاف آن، سطح اصطکاک کمی بین پلیکا و مایعات جاری در مقایسه با بتن و فلز وجود دارد. این باعث می شود یکی از بهترین انتخاب ها برای آبرسانی باشند.

وزن سبک

سبک وزن است و حمل و نقل آن در فواصل زیاد به عنوان خط لوله آسان است. این بدان معنی است که سوخت کمتری برای حمل و نقل آنها مصرف می شود و آنها را دوستدار محیط زیست می کند.

قیمت ارزان

از آنجایی که برای تولید انبوه آن از یک فرآیند نسبتا ساده استفاده می شود مقرون به صرفه است. شاید یکی از بزرگترین عللی که هنوز هم بسیاری از ساختمان ها از لوله های پلیکا برای انتقال فاضلاب خود استفاده می کنند ، قیمت پایین خرید این لوله ها می باشد .

همانطور که می دانیم برای انتقال فاضلاب ساختمانی می توان از لوله های پوش فیت معمولی و پوش فیت سایلنت استفاده کرد و همچنین در مواردی می توان از لوله های پلی اتیلن استفاده کرد اما این دو آلیاژ از لوله دارای قیمت بالایی می باشند و قیمت لوله های پلیکا بسیار پایین تر از این مورد می باشد .

ضد حریق بودن

لوله های پی وی سی یا پلیکا ذاتا ضد حریق می باشند و در مقابل اشتعال و آتش سوزی مقاوم می باشند. در نتیجه این لوله ها یک انتخاب مطمئن برای انتقال آب آشامیدنی هستند بعلاوه دارای وزن سبک ، کاربرد آسان و مقرون به صرفه هستند. خواص فنی شامل عملکرد مکانیکی بالا ، دوام بالا (حداقل ۱۰۰ سال برای لوله های زیرزمینی) ، مقاومت شیمیایی بالا و مقاومت در برابر اشعه ماورا UV بنفش است. علاوه بر این ، لوله های UPVC دارای مشخصات محیطی مطلوبی هستند و ۱۰۰٪ قابل بازیافت هستند.

معایب لوله پلیکا

شکننده بودن

یکی از ایرادهای لوله پلیکا شکننده بودن آن است. تحمل پائین این ماده در برابر فشار، ضربه و حتی سرما از بزرگ‌ترین اشکال‌های آن است. لوله های پلیکا اگر در مکان هایی قرار بگیرد که تخت فشار زیاد باشند می توانند باعث پایین آمدن طول عمر کارکرد آن ها شود .

عدم انعطلاف پذیری

سخت بودناین لوله در حالی که برتری آن است، در مواردی هم که نیاز به تغییر مسیر لوله است، ضعف آن به شمار می‌رود. البته گاهی در روند تولید، برای بالاتر رفتن انعطاف لوله ها به آلیاژ UPVC مقداری ماده به عنوان نرم کننده اضافه می کنند اما این مواد باعث بالاتر رفتن خطر اشتعال لوله های پلیکا می شود .

انواع لوله پلیکا

لوله برق، وسیله ای است برای پوشش دهنده های هادی برق که از داخل آن عبور می دهند برای جلوگیری از صدمه دیدن هادی برق یا سیم و محافظ جان افراد در برابر تماس ناخواسته با سیم برق می باشد. لوله پی وی سی مخابراتی برای انتقال کابل و کاورینگ خطوط مخابراتی و محافظت از کابل ها استفاده  می شود. لوله PVC مخابراتی از جنس پلاستیک سخت به اضافه نرم کننده ها و روان کننده ها می باشد که نسبت به لوله برق فلزی دارای وزن سبک تر و عایق بودن و ارزان تر بودن آن نام برد. لوله برق پی وی سی غیر قابل اشتعال بوده و در صنعت ساختمان کاربرد بسیار بالایی دارد.

ازاین لوله می توان به راحتی در آبرسانی استفاده کرد. اگر استانداردهای لازم در تولید این لوله ها رعایت گردد می توان به عنوان حامل آب های شرب از لوله های PVC استفاده کرد.

لوله آبرسانی پی وی سی (پلیکا) در جمع آوری فاضلابهای ساختمانی و صنعتی بسیار پرکاربرد می باشد. این لوله ها با سطحی صاف و صیقلی خود عبور جریان این مواد (آب، فاضلاب) را تسریع و روند خارج سازی را نیز سریع تر میکنند. این لوله ها در سایز و قطرهای مختلف می باشند که بسته به نیاز ساختمان یا صنعت مورد استفاده قرار میگیرند.

سوالات متدوال:

لوله 110 (4 اینچ) لوله 90 (نیمه قوی 3 اینچ) و لوله نیمه قوی 63

لوله پلیکا، برخلاف لوله‌های فلزی و آهنی، در برابر مواد شیمیایی مقاوم است.

5/5 – (7 امتیاز)