یکی از راههای تامین و بازیافت آب برای مصارف مختلف لوله کشی آب و فاضلاب شهری و صنعتی می باشد. لوله های پلی اتیلن اسپیرال یکی از اقتصادی ترین و راحت ترین و بادوام ترین لوله در مقایسه با لوله بتنی و لوله پی وی سی می باشد.
فرايند توليد لوله های پلی اتيلن اسپیرال دوجداره
در تولید لوله اسپیرال از دو اکسترودر جدا استفاده می شود یکی برای تولید پروفیل خط جوش و دیگری برای تولید پروفیل های توخالی با سطح مقطع مستطیلی
چدمان تولید این لوله در این دو اکسترودر به شکل عمودی میباشد بطوری که پروفیل داکت کالیبرده می شود البته پس از خروج از دای اکسترودر و پس از سرد شدن می تواند ابعاد خود را حفظ کند و همزمان دمای خود را برای جوش خوردن با پروفیل خط را داشته باشد.

در انتها پروفیل داکت حول یک استوانه پیچیده می شود فضای خالی بین پروفیل ها با پروفیل جوش پر می شود. همچنين حضور يك فك فشار نده اتصال بهتر دو پروفيل را به هم تسهيل كرده و لوله توليدي را به جلو حركت مي دهد. برش لوله در ابعاد مورد نظر نيز فاز نهايي توليد خواهد بود.

espiral-plyetilen

جدول لوله اسپیرال پلی اتیلن

مزایای لوله اسپیرال پلی اتیلن

مقاوم در برابر خوردگی مواد شیمیای و فاضلابی

آسان بودن اجرا و نصب این نوع لوله نسبت به لوله های دیگر

محدوده دمای لوله های کاروگیت بسیار وسیع می باشد که شامل کاربرد کوتاه مدت 82 درجه سلسیوس و بلند مدت 60 درجه سلسیوس می باشد.

انعطاف پذیری بالای لوله های اسپیرال پلی اتیلن و احتیاج نداشتن به اتصالات بیش از حد نسبت به لولهای دیگر

مقاومت این لوله در برابر سایش

آب بندی مناسب و کامل لوله اسپیرال پلی اتیلن

لوله های اسپیرال در مقابل مواد زیر مقاومت خوبی نشان می دهند.

سدیم پروکسید 10 درصد,سديم هيدروكسيد 15 درصد,اسيد پروكلريت 15 درصد,هيدروژن پروكسيد 50 درصد, اسيد هيدروكلريك 30 درصد, اسيد سولفوريك 30 درصد

مقاومت بالای جوش این لوله و اصولا به صورت جوش لب به لب می باشد.

به علت شعاع خمش بالا حدودا 30 الی 40 برابر قطر لوله از این لوله در صنایع دریایی مورد استفاده قرار می گیرد.

غیر سمی بودن لوله اسپیرال پلی اتیلن

امکان استفاده در شرایط آب و هوایی سرد و دمای پایین

اتصاللولههايدوجدارهبهيكديگردرطولخطلولهطبقمشخصاتزيرصورتميپذيرد.

اتصالات الکتروفیوژن : این نوع اتصال محل جوش دو لوله با نیروی الکتریکی داغ شده و در نهایت باعث جوش خوردن لوله های می شود. این اتصال ضخیم تر از کوپلینگ ها بوده و مناسب با سایز لوله ها می باشند.

اتصالاتكوپلينگي:اتصالات کوپلینگی به شکل حلقه می باشد که از جنس پلی اتیلن است و آن را حرارت می دهند و بصورت تبدیل عمل می کند و به قسمت خارجی لوله ها محکم شده و باعث اتصال می شوند و ابعاد آن مناسب با سایز لوله ها می باشد.

اتصالاترزوهاي: این نوع اتصال در انتهای لوله به صورت رزوه ای ماننده پیچ و مهره به داخل یکدیگر می روند و به هم متصل می شوند.

اكسترودينگ: این روش به صورت تزریقی می باشد که مواد مذابی پلی اتیلن داخل فضاهای داخل و خارج لوله تزریق می شود و دو لوله به هم جوش می خورند.