انواع باکس های عادی و خاص به منظور پروژه های تعریف شده و انواع باکس های ترافیکی جهت نصب در زیر جاده ها در ابعاد و اندازه های متنوع طراحی، محاسبه و ساخته می شود.

در شبکه های توزیع برق و مخابرات در مکانهای مختلفی از منهول و باکس های بتنی استفاده می شود. این قطعات بتنی به دو صورت استوانه ای (منهول) و مکعبی (باکس) ساخته می شوند.

box-betoni

منهول های استوانه ای در اقطار 100و 120 سانتیمتر و باکس های مکعبی در ابعاد مختلفی ساخته می شوند. درب این منهول ها و باکس ها به دو صورت بتنی و چدنی می‌باشد. در دیواره این منهول ها به تعداد مورد نیاز سوراخهای با اقطار سفارشی تعبیه می‌گردد.

گروه صنعتي ارس سالها پيش دراين وادي به طراحي و توليد واجراي انواع قطعات پيش ساخته بتني پرداخته و درراستاي نيل به اين مهم ازسال 1371 واحد توليد قطعات پيش ساخته بتني دراين گروه آغاز به فعاليت نمود . انواع ديوارپيش ساخته ساده و نمادار بتني رنگي درابعاد وطرح هاي متنوع ، انواع ديوارپيش ساخته با تركيب فلز(نرده فلزي) ،باكس بتني ، مبلمان شهري وپاركها ، گرادن (سكوهاي قابل نصب ورزشگاهها) ، قطعات خاك مسلح صليبي و تي شكل نما دار ،طراحي وساخت قالب لاستيكي پي وي سي جهت نماداركردن وايجادطرح برروي قطعات پيش ساخته بتني بخشي ازتوان توليدي اين مجموعه مي باشد. پروژه هاي گوناگوني درطي ساليان درمناطق مختلف كشور با استفاده از قطعات پيش ساخته بتني ارس به بهره برداري رسيده اند

مهمترین ویژگی های این منهول ها و باکس ها عبارتند از:

1-            امکان ساخت در تمامی ابعاد مورد نیاز

2-            کیفیت بالای ساخت به دلیل ساخت در کارگاه های مجهز

3-            سرعت در ساخت و نصب آنها

4-            طول عمر بالا به دلیل استحکام بالای بدنه و کف

در ساخت این منهول ها و باکس ها از بتن رده C25 با عیار حداقل 350 کیلوگرم در متر مکعب و آرماتورهای آجدار نوع AIII استفاده می شود.